Ako sme budili spiaceho konopného obra

jún. 07 2011 / michal
Konope nie je marihuana! Spýtajte sa rodičov alebo starých rodičov, vysvetlia vám, že...

... konope bolo súčasťou ich ekologického života založeného na obnoviteľných zdrojoch. Konopné lány za dedinami a spracovateľské minizávody boli bežné. V minulom storočí však technické konope z Európy takmer vymizlo. Táto úžasná plodina pestovaná buď kvôli stonke alebo pre výživné semená, si však zaslúži plnohodnotný návrat.

Už po ôsmy krát sme sa preto zúčastnili seansy, na ktorej sa pravidelne pokúšame zobudiť spiaceho európskeho konopného obra. Plátno, povrazy či krmivo pre zvieratá totiž zďaleka nie sú všetkým, čo technické konope dokáže ponúknuť. Konope má veľký priemyselný potenciál.

Tak dobre. Nejde o seansu, ale o konferenciu Európskej asociácie konopárskeho priemyslu, ktorej sme členom. Stretli sme sa v apríli v 30-tisícovom nemeckom mestečku Wesseling. European Industrial Hemp Association, inak EIHA, tvoria najväčší európski pestovatelia a spracovatelia technického konope a vyše stovka menších výrobcov, sympatizantov a zástupcov tretieho sektora.

Tri dni sme v jednom z tamojších hotelov trávili referovaním, diskutovaním v konferenčnej sále, ale samozrejme aj neformálnou zábavou a rozhovormi v tamojšom bare. Opäť som sa mohol pozdraviť so starými známymi. Za osem rokov sú väčšinou tí istí ľudia, vytrvalci s ekologickým a praktickým zmýšľaním.

Nezlomný John Hobson
Pozdravili sme sa s Johnom Hobsonom, prezidentom EIHA.
Je to zaujímavý chlapík, ktorý využitím ekologického a užitočného technického konope naozaj žije a dokazuje to aj svojou nezlomnosťou.

Pred tromi rokmi postavil v Anglicku najväčšiu linku na spracovanie konopných stoniek na svete. Aby mal čo spracovávať, najal aj pestovateľov, ktorí osiali mnoho hektárov. Spracované konopné vlákna zo stoniek sa využívajú napríklad v automobilovom priemysle. Kompozitom z vlákien majú vyplnené dvere napríklad autá BMW radu 7, časť prednej kapoty má z konope vyrobenú aj Lotus Eco Elise. Práve na automobilový priemysel sa John spoliehal a od svojej linky veľa očakával.

Ekonomická kríza však tvrdo dopadla aj na automobilový priemysel a John sa dostal do veľkých finančných problémov. Pomohol mu až investor, firma vyrábajúca vápno. Z konope sa totiž vyrábajú aj stavebné hmoty a tak linka funguje ďalej, úroda nevyšla nazmar a John je zachránený.

Konope je jednoducho surovina, ktorá sa dá využiť na mnoho vecí. Vyrobíte z nej napríklad v prírode rozložiteľné jednorazové taniere podobné polystyrénovým, skateboardy alebo obaly podobné celofánovým.

Vie to aj Managing Director EIHA Michael Carus. Za jeho nedbalým imidžom tvoreným dlhými vlasmi a veľkou bradou sa skrýva bystrý intelekt vedca a výskumníka. Je inventárom asociácie. Pracuje pre nova-Institut a samozrejme aj on pred rokmi pochopil, že konope patrí medzi tie najekologickejšie a najinovatívnejšie suroviny.

Konope je „superpotravina“
V Európe bolo totiž vlani osiatych 12 000 hektárov technického konope, je to približne toľko, ako sme v Československu osievali v období po druhej svetovej vojne. Až 90 percent súčasnej európskej produkcie využívame v priemysle. Okrem spomenutých príkladov aj na výrobu cigaretových papierikov, geotextílií či technických tkanín.

Len zvyšných 10 percent pestovaného konope v Európe využívame na spracovanie semien, ktorými kŕmime prevažne zvieratá, vtáky, ryby a dobytok. Semená však obsahujú vitamíny, minerály, vlákninu a omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny. Majú preto veľmi priaznivý účinok na ľudské zdravie. Na výrobu kvalitného, za studena lisovaného oleja, vlákniny, proteínových prípravkov, lúpaných semien, či soleného konopného snacku využívame sotva percento produkcie. Konope je v Európe zatiaľ nedocenenou superpotravinou.

Z konopného oleja sa u nás najviac vyrába kozmetika, čo je fajn. Teší nás, že napríklad dámy objavujú blahodarné účinky konopného oleja, ktorý je vhodný aj pri masážach alebo ako vlasová kúra. Ja osobne si za studena lisovaný olej rád pridávam do šalátov. Skvelé sú aj lúpané semiačka, ktoré chutia trochu ako slnečnicové a sú veľmi zdravé. 

Kanada vedie
Najďalej v znovuobjavovaní prospešnosti konopných potravín sú v Kanade a USA. Napríklad Kanaďania vlani pestovali odrody technického konope vyšľachtené na získavanie výživných a zdravých semien na ploche vyše 10 000 hektárov, čo je raz toľko, ako v roku 2009. Takmer celú svoju produkciu pritom spracovávajú na potraviny určené pre ľudí. Olej je tiež využívaný vzmáhajúcim sa konopným kozmetickým priemyslom, pretože priaznivo pôsobí napríklad na opary či proti rednutiu vlasov.

Konopné semená ako superpotravina teda za oceánom prežívajú veľký boom. Naše EIHA stretnutie aj preto pripomínalo takú malú opakujúcu sa seansu. Chceli by sme, aby aj na Slovensku ľudia spoznali konope okrem priemyselne využiteľných stoniek aj ako zdravú potravinu. Podobne, ako to zistili v novom svete, veríme, že sa nám tiež podarí zobudiť spiaceho konopného európskeho obra.

Michal Tőzsér