Cannabis Indica

apr. 29 2012 / michal
Konopa indická je známa psychotropnými účinkami

Táto rastlina je v súčasnosti najrozšírenejšou, najznámejšou a najpopulárnejšou mäkkou drogou na svete. Má viacero laických pomenovaní, z ktorých najfrekventovanejšie sú marihuana alebo ganja. Užívanie marihuany v podobe fajčenia alebo klasického konzumovania vyvoláva u odborníkov z rôznych oblastí protichodné reakcie. Niektoré krajiny jej užívanie, držbu a v malom množstve aj výrobu tolerujú, iné nekompromisne trestajú.

Konopa indická rastie divoko, ale v Indii, Iráne, Turecku, Sýrii, severnej Afrike a v Latinskej Amerike sa pestuje pre hašiš. Mnohí vedci poukazujú na jej možné alebo dokázané liečivé účinky, ale má aj odporcov, ktorí upozor?ujú na nebezpečenstvo návykovosti pri častej konzumácii marihuany a nepriaznivé pôsobenie na pľúca pri jej fajčení. Od konopy siatej sa líši tým, že už odspodu sa veľmi podstatne vetví, má úzke listy a lesklé semená. Pre európske poľnohospodárstvo marihuana praktický význam nemá.

Pre poľnohospodársky priemysel na Starom kontinente sú dôležité typy konopy južnej a stredoruskej, ktoré zaberajú 90% všetkej osevnej plochy konope na svete. Na Slovensku sa pestovala do roku 1987 konopa stredoruská (severné a východné Slovensko) a konopa, ktorá je modifikáciou medzi stredoruským a južným typom (južné Slovensko).