Legislatíva I

máj. 26 2010 / michal
Význam konopy siatej prerastá zákony.

Konopa sa po storočí zabudnutia, z ktorého mali najväčší profit textilné vlákna z bavlny a nylónu, opäť vracia v plnej sile. Európska komisia povoľuje pestovanie konopy siatej s obsahom psychoaktívnej látky THC pod 0,2 %, čo výrazne pomáha jej šíreniu. Z hľadiska zákonov je pestovanie tejto rastliny najliberálnejšie v susednom Česku.

Zdá sa, že v dnešnej dobe zmenšujúceho sa vplyvu vlád sa stal trh hlavným inovátorom v spoločnosti, preto mnoho svetových priemyselných krajín rozširuje svoj konopársky priemysel, aby dosiahli ekonomické a ekologické výhody. Rastliny konopy sú všestranne použiteľné a zaručujú kompatibilitu so životným prostredím. Ekonomika ich pestovania sa zvyšuje prostredníctvom účinných spracovateľských technológií. Tieto skutočnosti viedli k nárastu pestovateľských plôch v Európskej únii, kde sa tiež rýchlo rozširuje trh s konopnými produktmi. Rastúce úspory pri veľkoplošnom pestovaní konopy sú spojené s vylepšeným zberom a moderným spracovaním, ako aj s vyhľadávaním trhov a ciest odbytu.

Legislatíva Európskej Únie reguluje pestovanie konopy siatej pre technické účely iba do tej miery, že každý rok Európska komisia zverej?uje zoznam povolených technických odrôd konopy siatej s obsahom THC pod 0,2%.

Režim pestovania konopy necháva na národné legislatívy a ich individuálne úpravy.
Preto sa mohlo stať, že v každej krajine EU sú na pestovateľov konopy siatej pre technické účely kladené iné legislatívne nároky.

Jedna z najliberálnejšícj úprav pestovnia konopy siatej je v ČR, ktorá vyžaduje od pestovateľa iba ohlasovaciu povinnosť na miestne príslušnom colnom úrade.

Stav pestovania konopy v EU približuje nasledujúci graf v tejto sekcii.