Na veľtrhu konope v Prahe vystavujeme v nehuličskej sekcii

nov. 20 2011 / michal
Práve pre narastajúci význam a obľúbenosť konopy ako ekologickej plodiny rastie v Európe aj počet špecializovaných veľtrhov.

Druhý ročník Cannafestu sa tento rok koná aj v Prahe, na tradičnom výstavisku Incheba – Holešovice, od 25. do 27. novembra. Výrobcovia pestovateľskej techniky, hnojív, šľachtitelia konopných semien, výrobcovia textílií a kozmetiky, ale aj propagátori marihuany ako medicínskeho prostriedku či predstavitelia growshopov z viac ako 15-tich krajín. Títo ľudia sa na Cannafeste zúčastnia. Budeme tam aj my.

Už vlani ma na pražskom Cannafeste potešila vysoká profesionalita celého veľtrhu. Jednou z výhod je, že organizátori striktne oddeľujú, nazvem to, huličskú časť od nehuličskej. Teda huliči sú v jednom pavilóne a propagátori technickej konopy, ktorá s THC nemá nič spoločného, zase v druhom. (Mimochodom, kanadskí vedci identifikovali genóm v konope, ktorý môže za to, že sa tá istá rastlina má variantu s obsahom THC a variantu bez obsahu THC. Viac sa dozviete napríklad na stránke http://www.sciencedaily.com/releases/2011/10/111020025752.htm.)

Zaoberáme sa veľkoobchodom s konopnými potravinami a na veľtrhu budeme mať náš vlastný stánok pod hlavičkou hempseedoil.eu. Záujemcom budeme prezentovať náš bulk a privat label biznis. V preklade to znamená, že vám vieme zohnať všetky konopné potraviny pod vašou vlastnou značkou. Napríklad konopný olej, proteín, lúpané i nelúpané, solené a pražené semiačka, múku či vlákninu v BIO i konvečnej kvalite.

Do Prahy sa tento rok teším, pretože stretnem mnohých priateľov, často pionierov ekologického využitia konopy, ako som aj ja. Keďže ide o celoeurópsky trend, pochodil som aj iné veľtrhy, napríklad v Španielsku či v Rakúsku, ale Cannafest neprekonali. Jediné, čo ma pri nadchádzajúcej návšteve Prahy mrzí, je, že neochutnám skvelé pivko ani sa nenajem pečených či iných dobrôt. Dobrovoľne som sa totiž dal na celkom striktnú očistnú diétu, ale vyvažuje to môj skvelý pocit z detoxikácie. Vidíme sa na Cannafeste, pri našom stánku s číslom 70!

Prečo Cannafest?
Zelený päťlístok konopy nie je o nič menej zásadným symbolom popkultúry, ako smajlík, hamburger, recyklačné šípky alebo výstražný rádioaktívny trojuholník. Je jasné, že keď „marihuanový list“ vidíme na šiltovkách, tričkách, nálepkách alebo zakomponovaný do stencilov street artu, s úsmevom myslíme na účinky obľúbenej rekreačnej drogy. ?no, konopa je s našou kultúrou prepletená veľmi intenzívne, ale zďaleka nie len ako rekreačná droga.

Súčasná popkultúra sa našťastie dotýka aj hlbších záležitostí našej každodennosti. Je to zdravý životný štýl, ekológia či udržateľný rozvoj. A práve tieto dôležité a hodnotné veci som si vybral za súčasť mojej životnej cesty. Renesancia technickej konopy s tým veľmi úzko súvisí. Táto plodina sa ľahko pestuje, je stopercentne využiteľná a plne recyklovateľná. Zo semien získavame veľmi hodnotné potraviny, ktoré sa stali trendom najskôr v Kanade, a tento trend sa teraz úspešne šíri aj v Európe. Zo stoniek zase získavame stopercentne ekologické oblečenie, stavebniny, izolačné materiály alebo dokonca výhrevné brikety (viac na http://www.konopa.sk). Najmä o potraviny z konopných semiačok sa u nás začínajú zaujímať aj médiá, šéfkuchári a tiež verejnosť. Kvalitný olej si u nás objednáte aj na internete, napríklad na stránke http://www.konopny-olej.sk.

M. T.