Sampling nepozná len hip-hop – pozná ho aj konope

sep. 05 2011 / michal
V kanadskej prérii práve rastie asi 10 000 hektárov technického konope a je práve v polovici svojej cesty k zrelosti.

Najväčší kanadský pestovateľ a producent konopných potravín Hemp Oil Canada preto práve teraz testuje vzorky konopy.

Každoročný sampling povie o úrode mnoho a musí uspokojiť aj úrady. „Vzorky rastlinného materiálu zo zrejúcich rastlín odoberá autorizovaný zástupca organizácie Health Canada“, povedala pre konopa.sk marketingová manažérka Hemp Oil Canada, Anndrea Hermann. Potom ich pošlú do autorizovaného laboratória, aby boli vzroky rastlinného materiálu otestované na prítomnosť THC.

Podobne ako v EÚ, aj v Kanade je povolené množstvo THC v technickom konope 0,3 percenta, čo je hodnotené ako povolený obsah, bez vplyvu na človeka. Výsledky tohtoročného samplingu ešte nie sú známe. Pestovatelia však nepochybujú, že z kvalitných semien zasiatych na prelome mája a júna vzíde koncom septembra konope najvyššej kvality ... a bude „čisté“. „Vzorky pri rovnakom samplingu ukazovali vlani od 0,01 do 0,27 percenta THC,“ povedala Anndrea Hermann.

Vzorkovanie nepomáha len autoritám, ale samozrejme aj pestovateľom a spracovateľom stoniek či semien. Počas vzorkovania získajú jasnejšiu predstavu o načasovaní zberu, zrelosti semien. Podľa Anndrei Hermann bude tohtoročná úroda kanadského technického konope o niečo väčšia ako vlani.
 
Hoci sú potraviny z konopného semiačka považované za zdraviu prospešné superpotraviny, treba si uvedomiť, že legálne pestovanie technického konope v Kanade dosiahli iba v roku 1998. Na Slovensku sa to podarilo až o viac ako 10 rokov neskôr. Ale o tom už v ďalšom z blogov, bol som totiž pri tom : )

M.T.