Cannabis Sativa I

máj. 27 2010 / michal
Konopa sprevádza ľuďí už 10.000 rokov.

Osudy ľudí sú odnepamäti späté s rastlinou, ktorá človeku poskytovala bohatý a výživný zdroj potravy, ale aj surovinu pre odievanie či stavebný materiál. Význam konopy však rastie i v súčasnosti – v dobe moderných technológií a novodobej vedy.

Konopa siata (Cannabis Sativa L.) z čeľade rastlín konopovitých (Cannabaceae), do ktorej patrí napríklad aj chmeľ, je jednoročná, dvojdomá, priadna a olejodarná rastlina s rozkonárenou byľou. a  Má charakteristické chlpaté listy veľkosti dlane, ktoré sú rozdelené do piatich až siedmich separátnych lístkov.

Konopa kvitne od júna do októbra. Čas jej žatvy prichádza po 80 až 140 d?och od sejby v závislosti od teploty a vlahy. Dorastá do výšky 1 až 4 metrov, čo súvisí s pestovaným poddruhom.

Počas takmer desaťtisíc rokov spoločnej cesty konopy a človeka bok po boku dochádzalo k hlbokému vzájomnému ovplyv?ovaniu. Cannabis ovplyv?oval kultúrny vývoj človeka a človek pôsobil na biologický a čiastočne i genetický vývoj rastliny.

Spoločné počiatky tohto súžitia súvisia s medicínou, šamanizmom a zabezpečením obživy. Už naši predkovia pred tisícročiami poznali liečivé a výživné účinky konopy a jej semien, kore?ov či listov. Preto ju používali na obkladanie a hojenie rán, tlmenie horúčky a výrobu blahodarného konopného oleja. Taktiež sa naučili získavať z rastliny pevné vlákno, spriadať ho a tkať odev. No zárove? prišli aj na psychoaktívne účinky konopy indickej, ktorú začali fajčiť a používať pri rôznych náboženských a šamanistických obradoch. Verili totiž, že prostredníctvom tejto zázračnej rastliny dokážu komunikovať s bohmi a vidia budúcnosť.

Plánovanými i náhodnými zásahmi človeka sa v priebehu stáročí vyvinuli stovky odrôd a typov konopy, medzi ktorými sú výrazné morfologické aj fyziologické rozdiely. Konopa pomáhala ľudstvu prežiť, preto je logické, že ľudia sa pustili do jej šľachtenia. Postupne sa im podarilo vypestovať nové odrody s minimálnym obsahom psychoaktívnej látky THC, a s vysokým výnosom semien, veľkým vzrastom a dostatočným obsahom použiteľného vlákna. Konopa sa tak stala nenahraditeľnou technickou plodinou.

Na druhej strane sa šľachtenie ubralo aj opačným smerom. V snahe dosiahnuť užívaním konopy čo najdlhší a najintenzívnejší stav relaxácie alebo komunikácie s bohmi, sa niektorým pestovateľom postupne podarilo vyšľachtiť špecifické odrody s obsahom THC vyšším ako 20 %. Treba však podotknúť, že ide o úplne iný typ rastliny v porovnaní s tým, ktorý sa v súčasnosti čoraz viac používa v modernom priemysle v najvyspelejších krajinách sveta.