Tlačova správa EIHA - V roku 2016 sa dosiahol rekord v pestovaní priemyselného konope v Európe

máj. 21 2017 / michal
Silný dopyt sa týka najmä konopných potravín a liečiv – Najväčšia svetová konferencia o priemyselnom konope v Kolíne (Nemecko) v júni 2017

Pestovanie priemyselného konope bolo vo väčšine členských štátov EÚ zlegalizované v rokoch 1993 až 1996, neskôr nasledovali aj ďalšie štáty. V roku 2001 obrábaná plocha dosiahla najnižšiu rozlohu od roku 1994 (asi 8 000 ha), v rokoch 2012 až 2016 sa však sústavne rozširovala a v roku 2016 dosiahla 33 000 ha.

Konope je rastlina s mnohorakým využitím. Získava sa z nej vlákno, pazderie, semená a lieky. Vlákno sa v súčasnosti využíva na výrobu ľahkého papiera, izolačného materiálu a biokompozitov. Pazderie (drevnaté jadro stonky) sa používa na podstielanie pre zvieratá a v stavebníctve. Konopné semená, malé oriešky s vysokou nutričnou hodnotou, sa môžu konzumovať surové, alebo sa z nich lisuje konopný olej, ktorý má vynikajúce a jedinečné zloženie mastných kyselín. Semená aj olej sa používajú ako potravina aj ako krmivo pre zvieratá. Z priemyselného konope sa získava aj nepsychotropný kanabinoid CBD, ktorý je zaujímavým farmaceutickým materiálom a prísadou potravinových doplnkov.

Všetky tieto témy sa budú zdôraz?ovať v diskusiách na najväčšom podujatí na tému priemyselného konope vo svete, na 14. medzinárodnej konferencii Európskej asociácie konopárskeho priemyslu, ktorá sa uskutoční 7. – 8. júna 2017 v Kolíne (Nemecko) (http://www.eiha-conference.org). Očakáva sa viac ako 300 účastníkov zo 40 krajín. Pôjde o stretnutie zástupcov konopárskeho priemyslu z celého sveta. Nenechajte si ujsť túto jedinečnú príležitosť stretnúť priekopníkov tohto rýchlo sa rozvíjajúceho obchodného odvetvia na jednom mieste.

  EIHA tlačova? spra?va_cultivation_2016 by Michal Tőzsér on Scribd